Úvodní strana » Blog » 10 tipů jak začít podnikat

10 tipů jak začít podnikat

Toužíte se postavit na vlastní nohy, ale zároveň bojujete se strachem z podnikání? Bojíte se založení živnosti či firmy? Založení živnosti je dnes naprosto běžnou a jednoduchou záležitostí, kterou si může zařídit úplně každý. Stejně tak si můžete velice snadno a rychle založit s. r. o.

Pokud reálně uvažujete o tom, že změníte svůj život a začnete podnikat, budou se vám hodit jednoduché tipy jak začít podnikat, které jsme připravili pro všechny podnikavce – začínající i pokročilé. Třeba zjistíte, že je to jednodušší, než jste si původně mysleli.

 1. Vyberte si živnost. Odstartujte své podnikání volbou správné živnosti. Na internetu najdete jejich přehled, případně se neváhejte poradit přímo na živnostenském úřadě. Nejjednodušší je zvolit pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti, kde stačí splňovat pouze obecné podmínky pro podnikání. Založení živnosti vás vyjde na pouhých tisíc korun. 
 2. Přihlaste se na příslušné úřady. Jako novopečený podnikatel se musíte přihlásit na finanční úřad, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Náš tip: Zeptejte se při zakládání živnosti, zda-li za vás přihlášení na jednotlivé úřady neudělá živnostenský úřad. Ve většině případů se o to úřednice postarají a tím vám ušetří spoustu času.
 3. Založení s. r. o., případně a. s. Jestliže se chystáte založit společnost s. r. o., připravte se na běh na delší trať. K založení s. r. o. je nutné zvolit název firmy, mít sídlo společnosti, znát předmět podnikání a postarat se o veškeré dokumenty vyžadované k založení s. r. o. Pokud budete mít společníky, budete stanovovat jednatele apod., musíte k tomu doložit příslušné náležitosti. Dalším úkonem je registrace k DPH a určení základního kapitálu.
 4. V hlavní roli marketing. Vyřízení živnosti či založení firmy je teprve začátek. K úspěšnému podnikání potřebujete mít připravený strategický plán, mít obchodního ducha a věnovat se marketingu. Rozložte si efektivně svůj čas mezi propagaci a obchodní činnost. Promyslete si a ověřte v praxi, kolik dokážete sehnat zakázek a v jakém časovém horizontu je stihnete dokončit s ohledem na udržení kvality a prostoru na odpočinek.
 5. Stanovení ceny. Většina firem má ceny za své služby či produkty předem nastavené, což by mělo platit i v případě živnostníka. Nenastavujte své ceny příliš nízko jen proto, abyste získali nové klienty. S nízkými cenami sice můžete mít více zakázek, ale abyste dosáhli svých standardů, budete v práci trávit mnohonásobně více času. Jakmile budete chtít ceny navýšit, stávající klienti to budou vnímat negativně. Měnit povědomí o hodnotě vlastní práce není jednoduché.
 6. Najděte si účetní. Daňové přiznání se obvykle podává jednou za rok, stejně tak musíte podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Nicméně snažte se mít své účetnictví pod kontrolou během celého roku, utvořte si systém na faktury, výdaje apod. Neponechávejte nic náhodě a najděte si účetní. Profesionálně vedené účetnictví vám ušetří spoustu času a v konečném důsledku i peněz. Rozhodnutí je na vás. Chcete se věnovat svému podnikání a vydělávat peníze nebo běhat po úřadech a vyplňovat formuláře?
 7. Vzdělávejte se. Ať už budete podnikat v jakémkoliv oboru, snažte se posouvat stále kupředu. Sledujte konkurenci, investujte do vzdělávacích programů, kurzů, učte se jazyky, choďte na odborné semináře, cestujte. Setkávejte se s podnikavými lidmi a inspirujte se u nich. Situace na trhu se neustále mění, a jestliže chcete být úspěšní dnes i za deset let, musíte se umět rychle přizpůsobit a nebát se inovací.


  Jsme téměř u konce výčtu našich 10 tipů jak začít podnikat. Pro vás je to ovšem teprve začátek, a jak se často říká: „Začátky nebývají snadné.“  Nenechte se tím ale zastrašit. Vždy existují způsoby, jak si danou situaci usnadnit. Možná jste si všimli, že stále chybí 3 tipy jak začít podnikat. My vám je nyní prozradíme a věříme, že budou způsobem, který vás dovede k vašim snům a cílům.

   
 8. Vyberte si ready made společnost od Avantia, s. r. o.
 9. Proveďte jednoduchou rezervaci online. Co nejdříve vás budeme kontaktovat zpět.
 10. Obstaráme vám společnost na klíč (s. r. o., a. s., SE), postaráme se o všechny náležitosti. Můžete začít podnikat prakticky okamžitě. 


​Autor: Linda Tomsa Kalašová