Úvodní strana » Blog » Čeká podnikatele a firmy nový způsob placení daní?

Čeká podnikatele a firmy nový způsob placení daní?

Na řadě finančních úřadů dojde v roce 2016 k uzavření pokladen, s čímž souvisí příprava nového způsobu placení daní v hotovosti. I když ještě není jisté, o jakou metodu přesně půjde, ve hře je například i návrat daňových složenek.

Daňové složenky mohli podnikatelé využívat od roku 2006 do konce roku 2010. Nyní to vypadá, že se tato metoda placení daní opět začne využívat – byť v obměněné formě. Podle informací finanční správy bude od 01. ledna 2016  v rámci optimalizace a efektivity uzavřeno celkem 23 finančních úřadů, na kterých se dosud vykonávaly zejména registrační a vyměřovací činnosti. Mimo to bude již od 01. září 2015 uzavřeno 103 pokladen na vybraných mimookresních územních pracovištích finančních úřadů, kde bylo možné platit daně a poplatky v hotovosti. 

Jaká bude alternativa hotovostního placení?

V hotovosti se platí nejčastěji úhrada daně z nemovité věci, pro kterou nabídne finanční správa  alternativu v podobě Soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO). Finanční správa umožní platit tímto způsobem od ledna příštího roku. Pro poplatníky se chystají i další novinky, které ovšem zatím nejsou oficiální. Na optimálním řešení se ještě pracuje.

Finanční správa zvažuje i obdobu daňových složenek, který byly kvůli úsporám v roce 2011 zcela zrušeny. V minulém roce dokonce finanční správa zvažovala, že by umožnila placení daní kartou, od čehož nakonec ustoupila – prý z důvodu vysoké finanční náročnosti. Aktuálně je hlavním cílem finanční správy navrhnout takový způsob hotovostního placení, který by bylo možné využít na jaře příštího roku. V té době bývá největší nápor na daňové pokladny z důvodu placení daně z příjmů a daně z nemovitých věcí.


Autor: Linda Tomsa Kalašová