Úvodní strana » Slovník pojmů » Firmy na prodej

Firmy na prodej

Možná přemýšlíte nad založením firmy, ale věřte, že existuje i trh s firmami, kde si prostě již založenou společnost, takzvanou ready-made firmu, koupíte. Největší zájem je pochopitelně o firmy s vykazovanými zisky. Prodat fungující a prosperující firmu se lidé rozhodnou z různých důvodů. Podnikatelé mohou dosáhnout důchodového věku a nemají žádné nástupce a pokračovatele své činnosti. Podnikání je mohlo omrzet a chtějí se věnovat něčemu jinému. K prodeji firmy je mohly donutit i závažné rodinné nebo zdravotní problémy. Důvody mohou být i jiné.

Existují společnosti, které se zabývají prodejem nebo nákupem firem. Vy si tak díky jejich zprostředkování vyberete firmu u nás v České republice nebo v zahraničí, která se vám zdá skvělá pro vaše plány. Společnosti zabývající se trhem s firmami vám mohou zajistit koupi firmy, prodej firmy či získání kapitálového partnera k dalšímu rozvoji i různé služby týkající se nabízených firem. Konkrétně se jedná třeba o poradenství, oslovení druhé strany nebo ocenění podniku.

Prodej firem se uskutečňuje různými způsoby. Buď proběhne prodej obchodního podílu nebo akcií společnosti. Může se také prodat jen podnik nebo jeho část. V takovém případě jde o prodej majetku obchodní společnosti, takže tržba za prodej je jejim příjmem.

Největší zájem je o firmy střední a menší velikosti, které mají vyšší roční tržby. Nevalný zájem je naopak o neaktivní nebo malé společnosti. Investoři se mohou probírat desítkami zajímavých firem a vybrat si nejlákavější nabídku bez přílišného spěchu. I majitelé prodávaných firem se dostanou k informacím o českých a zahraničních investorech. Prodej firmy se spojuje s mnohými právními a obchodními povinnostmi. Proto neváhejte vyhledat služby profesionálů, kteří nezneužijí důvěrné informace o firmě.